Poznaj historię trumien
Mimo rosnącej popularności kremacji, złożenie ciała w trumnie, a następnie w grobie, wciąż jest najważniejszą opcją pochówku w Polsce. Jednak trumny, które znamy obecnie nie zawsze przybierały taką postać. Jaka jest ich historia? I jak zmieniły się do naszych czasów? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Trumna kiedyś – jaką ma historię?
Trumna to drewniana albo metalowa skrzynia, obecnie często bogato zdobiona. Jej zadaniem jest godne zabezpieczenie ciała osoby zmarłej. Taki rodzaj pochówku znany jest już od dawna. W czasach starożytnych, szczególnie w Egipcie, tworzono bowiem sarkofagi wykonane z kamienia lub cegły. Co ciekawe, były one zdobione hieroglifami, czyli pismem obrazkowym, charakterystycznym dla tamtego okresu.
Na przełomie kolejnych wieków również wykorzystywano trumny. Zmienił się jednak stosowany materiał. Zamiast kamienia używano bazaltu, kwarcytu oraz granitu. Oczywiście na taki wydatek mogły sobie pozwolić jedynie osoby najbogatsze – pozyskanie materiałów i ich obróbka były bowiem bardzo czaso– i pracochłonne.
Jeśli chodzi o Polskę to wzmianki o wykorzystaniu trumien datuje się na czasy średniowieczna. Już w XVII wieku jednak trumny były powszechnie stosowane i bogato zdobione. Wykorzystywano też różne kody kolorystyczne, gdzie np. barwa brązowa i czarna oznaczały, że zmarły był w dojrzałym wieku.
Trumny dzisiaj – jak się zmieniły?
Obecnie trumny tworzone są przede wszystkim z drewna. Najpopularniejsze gatunki to drewno sosnowe, bukowe, olchowe i z orzecha. Cała konstrukcja jest wykonywana według najwyższych standardów i posiada zdobienia zależne od woli członków rodziny osoby zmarłej. Co więcej, najprostsze trumny nie są dużym wydatkiem. To sprawia, że godny pochówek jest dostępny dla każdego, niezależnie od statusu społecznego.