Blog

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zakładu pogrzebowego?
Śmierć bliskiej osoby może być jednym z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka, a mimo to rodzina musi podjąć wiele decyzji związanych z organizacją pogrzebu i dopełnić koniecznych formalności. W tej sytuacji kluczowy jest wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który przejmie większość obowiązków spoczywających na członkach rodziny zmarłego.

Jak wybrać odpowiednią trumnę?
Najczęściej wybieraną w Polsce formą pochówku bez wątpienia jest tradycyjne złożenie ciała zmarłego w grobie. Wiąże się to koniecznością wyboru trumny, w jakiej pochowany zostanie zmarły. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych modeli, rodziny zazwyczaj decydują się na klasyczne trumny o prostym kształcie, pozbawione nadmiernej ilości zdobień. Są one jednocześnie eleganckie, a zarazem godne.

Pogrzeb świecki a wyznaniowy - różnice
Śmierć zawsze wiąże się z silnymi i trudnymi emocjami, niezależnie od tego, czy odchodzi członek rodziny, czy ukochany przyjaciel. Pogrzeb jest przyjętym w tradycji sposobem ostatniego pożegnania zmarłego i uczczenia jego pamięci. W Polsce dominującą formą pochówku jest pogrzeb wyznaniowy, choć w ostatnich latach da się zauważyć rosnącą tendencję do organizowania ceremonii świeckich. Przez pogrzeb świecki należy rozumieć rodzaj ceremonii pogrzebowej, która pozbawiona jest odwołań do jakiejkolwiek religii, a wszelkie podejmowane w trakcie jej trwania czynności cechuje neutralność światopoglądowa.

Kwestie formalne przed pogrzebem
Chociaż śmierć członka rodziny jest bardzo trudnym doświadczeniem, wydarzenie to wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności, dzięki którym możliwa będzie organizacja pochówku. Tylko po uzyskaniu odpowiednich dokumentów zakład pogrzebowy będzie mógł rozpocząć procedurę prowadzącą do pochowania osoby zmarłej. O czym należy pamiętać?

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?
Jednym z najwłaściwszych sposobów na symboliczne pożegnanie zmarłej osoby jest przyniesienie na jej pogrzeb kwiatów. Jest to także wyraz szacunku dla członków najbliższej rodziny zmarłego. Istnieje kilka niepisanych zasad dotyczących kwiatów odpowiednich na pogrzeb. Jedna z nich głosi, że należy przynosić ze sobą kwiaty żywe, które wyraźnie wskazują na ulotność życia, nawet jeśli umieszczone na nagrobku szybko zaczną tracić swój urok. Jakie kwiaty są szczególnie bliskie tradycji pogrzebowej?

Znaczenie sali pożegnań w zakładzie pogrzebowym
Śmierć bliskiej osoby jest jednym z najbardziej bolesnych wydarzeń w życiu człowieka. Czasem nadchodzi ona po miesiącach ciężkiej choroby i wówczas odejście członka rodziny czy przyjaciela jest w pewien sposób oczekiwane, choć przez to nie mniej przejmujące. Często jednak śmierć przychodzi niespodziewanie, a najbliżsi nie mają okazji, by pożegnać się z ukochaną osobą i wyrazić swoją miłość i przywiązanie. W takich sytuacjach szczególnie trudno jest pogodzić się ze stratą.

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS?
Śmierć bliskiej osoby jest trudnym przeżyciem – zwłaszcza emocjonalnie. W tym niełatwym czasie konieczne jest jednak zorganizowanie ceremonii pogrzebowej i dopełnienie niezbędnych formalności. Warto także pamiętać o złożeniu wniosku o tzw. zasiłek pogrzebowy. Co zrobić, żeby go uzyskać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Kiedy dokonuje się ekshumacji zwłok?
Ciało osoby zmarłej złożone do grobu powinno być traktowane ze szczególnym szacunkiem i zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym kraju. Zazwyczaj oznacza to, że szczątki pozostają w miejscu, w którym zostały pierwotnie zakopane. Niekiedy dokonywana jest jednak tzw. ekshumacja zwłok. Kiedy można ją przeprowadzić? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Poznaj historię trumien
Mimo rosnącej popularności kremacji, złożenie ciała w trumnie, a następnie w grobie, wciąż jest najważniejszą opcją pochówku w Polsce. Jednak trumny, które znamy obecnie nie zawsze przybierały taką postać. Jaka jest ich historia? I jak zmieniły się do naszych czasów? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jak i czy zorganizować stypę dla najbliższych?
Moment śmierci bliskiej nam osoby jest niezwykle ciężkim przeżyciem. Towarzyszą nam wówczas emocje takie jak smutek i tęsknota, niejednokrotnie odczuwamy je przez bardzo długi czas. Poza trudem natury duchowej i emocjonalnej sytuacja ta cechuje się trudnościami natury praktycznej. Po śmierci osoby bliskiej jesteśmy postawieni przed koniecznością dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności.