Pochówek tradycyjny czy kremacja?
Najczęściej bliscy zmarłego doskonale wiedzą, jaką formę pochówku preferował. Zdarzają się jednak sytuacje, w których rodzina nie ma informacji co do preferencji osoby, która odeszła. Wówczas to do niej należy podjęcie ostatecznej decyzji. Bywa również tak, że już za życia zastanawiamy się, jak chcemy zostać pochowani.
Lepiej zdecydować się na pochówek tradycyjny czy kremację?
Na wstępie należy zaznaczyć, że na to pytanie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi, która sprawdziłaby się w każdym przypadku. Trzeba jednak zarazem wyraźnie podkreślić, że zawsze należy uszanować ostatnią wolę zmarłego. Jeżeli posiadasz więc informację co do preferencji zmarłego, zorganizuj pochówek w wybranej przez niego formie. Z szacunku do osoby, która odeszła, pod żadnym pozorem nie należy wybierać metody sprzecznej z jej decyzją.
W ramach funkcjonowania naszego zakładu pogrzebowego w Milanówku mieliśmy okazję organizować pogrzeby w obu postaciach. Możemy śmiało stwierdzić, że pochówek tradycyjny jest znacznie chętniej wybierany. Wynika to przede wszystkim z obyczajowości oraz zwyczaju, który przyjął się w polskim społeczeństwie. Zauważamy jednak, że kremacja staje się z roku na rok coraz popularniejsza.
Obie formy mają zarówno zalety, jak i wady. Inhumacja, czyli zwyczajowe złożenie ciała do grobu, jest pewnego rodzaju standardem. W związku z tym rodziny często nawet nie rozważają innej metody. Bliskim niejako łatwiej jest pożegnać się w ten sposób ze zmarłym. Jest to zarazem mało ekologiczna metoda, a jednocześnie nieco droższa.
Kremacja wbrew pozorom nie jest niczym nowym, bowiem jest to najstarsza metoda pochówku. W Kościele katolickim akceptowana jest zaś już od lat 60. XX wieku, jednak mimo to wielu wierzących podchodzi do niej sceptycznie. Należy zaznaczyć, że taka forma wiąże się z niższymi kosztami. Jest zarazem znacznie bardziej ekologiczna, ponieważ urna z prochami zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjna trumna.